THE CONCEPT OF POPULISM: A POLITICAL ASPECT OF DEMOCRATIC SYSTEMS

Автор(и)

  • Iryna Kiyanka Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України https://orcid.org/0000-0002-3100-7796

DOI:

https://doi.org/10.29038/2524-2679-2020-02-184-191

Ключові слова:

популізм, вибори, політичний лідер, політичний режим, демократія

Анотація

У статті акцентовано увагу на популізмі як наявність  соціального замовлення зацікавлених політичних акторів, які використовують популізм для реалізації своїх програм та у боротьбі за владу, зосереджуючись на можливостях змін та реформ.

  Актуальність дослідження очевидна з огляду на відсутність всебічного вивчення популізму в Україні, належної політичної оцінки попередніх досліджень, переосмислення деяких тез окремих дослідників, і особливо у зв’язку з його актуалізацією як одного з популярних принципів дії, поведінки в сучасна політична практика та наша держава.

  Сьогодні в Україні активізація та поява нових проявів популізму стали ознакою загального довгострокового провалу на шляху технологічної модернізації, в зусиллях для швидкого економічного зростання та в боротьбі з корупцією. Тенденція до дедалі негативнішого ставлення багатьох громадян до складних і компромісних процедур демократичних інституцій, прагнення до швидких і простих рішень, нетерпимість до різних поглядів містять подвійну загрозу - впасти в анархію або встановити авторитарний режим.

  В українській літературі інтерес до популізму з’явився наприкінці 90-х. Сьогодні вітчизняний історіографічний популізм представив низку статей у формі статей. Серед загальних характеристик явища популізму, що базується насамперед на спадщині західних політологів, висвітлюються такі проблеми, як прояви популізму в українському національному русі, сучасна українська політика, популістські методи політичної боротьби, філософський дискурс концепції.

  Таким чином популізм можна вважати неминучим супутником політичної свободи та демократії. Подекуди це сила, яка сприяє політичній участі та реформам в інтересах багатьох соціальних груп із низьким статусом. Схиляючись протистояти правам більшості інтересам та правам певних меншин, популізм може становити загрозу верховенству права та основним політичним та громадянським свободам. Скрізь, де популістські лідери здобували владу, вона ставала авторитарною, що супроводжувалось зловживаннями та утиском (але не знищенням) опозиції.

Завантаження

Опубліковано

2020-11-26