ІДЕЇ ПОПУЛІЗМУ У ВИБОРЧІЙ КАМПАНІЇ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ 2019 РІК

  • Iryna Kiyanka Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України https://orcid.org/0000-0002-3100-7796
Ключові слова: популізм, вибори, гасло, політичний лідер, політичний режим, демократія

Анотація

У статті здійснено аналіз ключових гасел, які активно використовувались у виборчій кампанії Президента України 2019 р. До уваги взято програми, у яких відображено реальні політичні вимоги та популістські гасла.

Вивчення популізму актуалізується наявністю соціального замовлення від зацікавлених суб’єктів політичної дії, які застосовують популізм для реалізації своїх програм та в боротьбі за владу.

У сучасних умовах політичне гасло лідера відіграє надзвичайно важливу роль у процесі передвиборчої боротьби за владу. Гасло займає провідну нішу у виборчих технологіях і забезпечує успіх політичного лідера у веденні виборчої кампанії. Як свідчить досвід останніх виборчих кампаній, політичне гасло досить часто асоціюється з популізмом або стає популістським гаслом

Разом із цим актуальна сьогодні в Україні популістська категорія «народу», носія всіх чеснот, найвищої цілі та мірила добра й зла, веде свій родовід ще від українського національно-демократичного руху ХІХ ст., із його виразно народницькими рисами. Новітній український національний рух певною мірою перейняв її як частину інтелектуальної спадщини від своїх історичних попередників, тим більше, що вона, як зазначалося вище, виявилася потрібною в роки вирішальної атаки на комуністичний режим.

Акцентовано, що популістські гасла у виборчі кампанії на пост Президента України 2019 р. сприймається, по-перше, як іноді спланована політична дія, за допомогою якої певна політична партія чи група політичних лідерів свідомо провокує та включає значну частину мас для втілення своїх маніпулятивних дій і реалізацію політичних технологій заради здобуття влади.

А по-друге, політична еліта вдало використовує національні образи, ідеї, символіку, щоб утвердити це у свідомості більшої частини свого електорату й узяти під контроль політичну ситуацію в країні. Останнім часом спостерігаємо на полі українського електорату, де з боку як опозиційних партій, так і провладних усі готуються до виборів-2020 р., забуваючи свої передвиборчі обіцянки та програми.

Вибори в Україні втрачають значення механізму ствердження стандартів відповідальної державної політики. Це також є свідченням слабкості політичних партій, адже саме вони мають бути зацікавлені в зміцненні такого інституту демократії, як вибори, оскільки вибори дають змогу політичним партіям реалізувати себе. Виборча система й надалі залишається фактором соціально-політичної напруженості, провокує політичні сили використовувати регіональні відмінності як інструмент політичної боротьби

Посилання

Hrytsak, Ya. (2010). Shcho zalyshylosia pislia Pomaranchevoi revoliutsii? Kyiv: Vyd. dim

«Kyievo-Mohylianska akademiia», 31 p.

Yeshkiliev, V. Politychna vulytsia Ukrainy: poshuky upyriv ta heroiv. URL: http://zaxid.net/home/showSingleNews.dopolitichna_vulitsya_ukrayini_poshuki_upiriv_ta_geroyiv &objectId=127220

Kovalchuk, V. Kandydatskyi minimum. URL: http://klichko.org/ua/news/publications/ kandidatskiy-praktikum.

Sytnyk, O. M. (2009). Stanovlennia ideolohii: ukrainskyi aspekt: monohrafiia. Donetsk: Vyd-vo «Veber» (Donetska filiia), 244 p.

Nakhod, M. (2012). Vyborchi systemy ta yikh vplyv na upravlinnia vyborchym protsesom (istoryko-porivnialnyi aspekt) (Avtoreferat dys. … kand. nauk z derzhavnoho upravlinnia). Lviv, 20 p.

Panasiuk, B. Ya. (2006). Pomarancheva revoliutsiia v promeniakh natsionalnoi idei: istoryko-khudozhnii narys. Kyiv: KNEU, 176 p.

Peredvyborna prohrama kandydata na post prezydenta Volodymyra Zelenskoho 2019. URL: https:// program.ze2019.com

Peredvyborna prohrama Petra Poroshenka 2019. URL: https://lb.ua/news/2019/02/11/ 419445_peredviborcha_programa_petra.html

Peredvyborna prohrama Yulii Tymoshenko 2019. URL: https://lb.ua/news/2019/02/11/ 419453_peredviborna_programa_yuli.html

Peredvyborna kampaniia Oleha Liashka 2019. URL: https:// http://liashko.ua/program

Peredvyborna prohrama Anatoliia Hryshchenko 2019. URL: https //www.grytsenko.com. ua/programa-kandidata/

Politychna systema i hromadianske suspilstvo: yevropeiski i ukrainski realii: monohrafiia (Za zah. red. d-ra ist. nauk, prof. A. I. Kudriachenka). Kyiv: NISD, 2007. 396 p.

Опубліковано
2020-03-18