УЧАСТЬ УКРАЇНИ В МИРОТВОРЧИХ МІСІЯХ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ

  • Nataliia Romaniuk Волинський національний університет імені Лесі Українки https://orcid.org/0000-0003-0682-1793
  • Olena Bolchuk Волинський національний університет імені Лесі Українки
Ключові слова: миротворчі операції ООН, миротворчі місії ООН, миротворча діяльність України, Збройні Сили України

Анотація

Визначено роль міжнародних організацій у врегулюванні конфліктів та суперечок на міжнародній арені. Охарактеризовано поняття «миротворчість» і «миротворчі операції», які є однією з форм співробітництва країн світу і міжнародних організацій в питаннях миру та безпеки. Зазначено, що під «миротворчістю» слід розуміти військово-політичну й економічну діяльність цивільного і військового персоналу, спрямована на запобігання, вирішення або пост-конфліктне врегулювання міждержавних або внутрішньодержавних конфліктів. Вперше було застосовано під час опису Перших надзвичайних сил ООН у 1956 р., які спрямовувалися на Синайський півострів.

 Проаналізовано участь України у міжнародних місіях ООН та її вагомий внесок у питаннях миротворчої діяльності. Акцентовано увагу на тому, що Україна стала учасником миротворчих місій зі здобуттям незалежності і це стало важливим аспектом її зовнішньої політики. Перераховано миротворчі операції, в яких Україна брала  участь починаючи з 1992 р. та проаналізовано  місії, до яких  залучена наша держава на даний момент. Вказано кількість задіяного персоналу від України, який бере участь у місіях. Акцентовано увагу на тому, що  загальна чисельність персоналу, який бере участь у чинних операціях ООН від України складає 323 особи. Розглянуто функції та завдання, які виконують Збройні Сили України під час міжнародних місій.

Охарактеризовано переваги участі України у миротворчій діяльності під егідою ООН.  Основними з них є: підвищення престижу на світовій арені; поповнення державного бюджету; здатність готувати висококваліфікованих пілотів та льотчиків;миротворча діяльність для України є невід’ємною частиною євроатлантичного та  євроінтеграційного зовнішньополітичного курсу. Зазначено проблемні питання в миротворчій діяльності України, які потребують вирішення.

 

Посилання

Za roky nezalezhnosti ukrainski voiny provely 27 myrotvorchykh operatsii. URL: https://armyinform.com.ua/2019/07/za-roky-nezalezhnosti-ukrayinski-voyin/ (in Ukrainian).

Istoriia myrotvorchoi diialnosti Zbroinykh Syl Ukrainy. URL: https://www.mil.gov.ua/diyalnist/mirotvorchist/istoriya-mirotvorchoi-diyalnosti-zbrojnii-sil-ukraini.html (in Ukrainian).

Myrotvorchi misii OON: v yakykh krainakh svitu provodylysia ta de tryvaiut zaraz. URL: https://www.slovoidilo.ua/2019/12/02 /infografika/ polityka/ myrotvorchi-misiyi-oon-yakyx-krayinax-svitu-provodylysya-ta-tryvayut-zaraz. (in Ukrainian).

Myrotvorchist v suchasnykh mizhnarodnykh vidnosynakh. URL: https://istfak-mgu.at.ua/publ/procesi_regionalizaciji_ta_globalizaciji_jak_dominanta_svitovogo_rozvitku/mirotvorchist_v_suchasnikh_mizhnarodnikh_vidnosinakh/1-1-0-14 (in Ukrainian).

Myrotvorchist. Ukrainska dyplomatychna entsyklopediia. Kyiv, 2004, T.2, S. 46. (in Ukrainian).

6. Morozov H. Y. (1999). OON na rubezhe XXI veka (kryzys myrotvorchestva OON). M., 95 s. (in Russian).

7. Nykytyn A. Y. (2000). Myrotvorcheskye operatsyy: kontseptsyy y praktyka. Moskva, 187 s. (in Russian).

Potochnyi stan myrotvorchoi diialnosti Ukrainy. URL: http://prismua.org/.(in Ukrainian).

Prylypa O. (2003). Ukraina v konteksti myrotvorchykh operatsii OON. Dyplomatychna akaemiia. Ukrainy. Naukovyi visnyk. Vyp. 8, S. 181 – 192. (in Ukrainian).

Problemni pytannia myrotvorchoi diialnosti Ukrainy URL: http:// prismua. org/. (in Ukrainian).

11. Semenov V.S. (1976). Vooruzhennыe sylы OON. Praktyka prymenenyia. Moskva, 174 s. (in Russian).

Statut Orhanizatsii Obiednanykh Natsii. URL: https://zakon.rada.gov. ua/laws /show/995_010#Text. (in Ukrainian).

Shcho vidomo pro ukrainskykh myrotvortsiv? URL: https://www.armyfm.com.ua/shho-vidomo-pro-ukrainskih-mirotvorciv/. (in Ukrainian).

MINUSMA URL: https://minusma.unmissions.org/en/mandate-0. (in English).

MONUSCO URL: https://monusco.unmissions.org/en/mandate. (in English).

UNFICYP URL: https://unficyp.unmissions.org/mandate. (in English).

UNISFA URL: https://unisfa.unmissions.org/mandate. (in English).

UNMIK URL: https://unmik.unmissions.org/mandate. (in English).

UNMISS URL: https://unmiss.unmissions.org/mandate. (in English).

United Nations Peacekeeping URL: https://peacekeeping.un.org/en (in English).

Опубліковано
2021-10-27